Музика для релаксації школярів

Пояснення до питання. Як відомо, приємні емоції, що спонукаються мелодіями, тонізують центральну нервову систему, покращують обмін речовин, стимулюють дихання і кровообіг. З лікувальною метою музику застосовують з давніх часів. На думку фахівців, ефект музикотерапії грунтується на одночасній дії на організм людини трьох чинників: психолого-естетичного - асоціації, емоції, образний ряд; фізіологічного - функціональний, за допомогою якого можна тренувати окремі функції організму; і вібраційного - музика здійснює вібраційний вплив на клітини, активізуючи різні біохімічні процеси в них. Було встановлено, що за допомогою музики можна впливати на три сфери життєдіяльності - рухову, емоційну, дихання - і навіть управляти їх розвитком.

Анотація

Шановні Друзі нашого шкільного сайту! Ось послухайте нашу маленьку пораду. Увімкніть заспокійливу музику, яка Вам до вподоби. Намагайтеся вслухатися в неї, сконцентруватися на ній, і лише на ній. Пам'ятайте, що концентрація на чомусь одному сприяє повній релаксації, викликає, завжди тільки позитивні емоції. Станьте прямо, заплющіть очі, руки підніміть угору, наберіть повітря у легені. Уявіть, що Ви – велика повітряна куля, яка повністю наповнена повітрям. Постійте у такій позі 1-2 хвилини, напружуючи усі м’язи тіла. Потім уявіть, що у кульці з’явилася невеличка дірочка. Повільно починайте випускати повітря, одночасно розслаблюючи м’язи тіла: кисті рук, потім – м’язи плечей, шиї, корпусу, ніг тощо. Запам’ятайте свої відчуття у стані розслаблення. Виконуйте вправу доти, доки не досягнете оптимального емоційного стану. Це – вправа «Повітряна кулька». А ще є такі вправи, як «Бурулька», «Лимон», «Муха» та багато інших. Усі вони – релаксаційного призначення. І усі вони останнім часом все частіше використовуються в українських загальноосвітніх школах. Це – релаксація. -: )))))

Сьогодні вже нікого не здивуєш релаксацією, як такою. Мова може йти лише про її різновиди. І про використання в школі, для дітей різних вікових груп. А взагалі релаксація – це універсальний процес відновлення не лише м'язів, але й нервової системи. Психологи радять проводити такі релаксаційні вправи під спокійну музику. Встановлено, що регулярне виконання цих вправ робить дитину більш спокійною, врівноваженою, а також дозволяє дитині краще зрозуміти свої почуття. В результаті дитина краще володіє собою, контролює свої деструктивні емоції та дії. Релаксаційні вправи дозволяють дитині опанувати навички саморегуляції та зберегти більш рівний емоційний стан. А відомо, що для такої категорії, як вихованці школи-інтернату, це не остання річ. Бо ці діти зазвичай мають складну соціальну біографію та родинне оточення, і тому вони у більшій мірі, аніж діти звичайних шкіл, потерпають від стресів. А це суттєво заважає їм добре вчитися.

А теорія цього питання, тобто релаксації, наступна. Вплинути на свій емоційний стан і стан дитини можна за допомогою спеціально розроблених психологами і фізіологами вправ у супроводі відповідної музики. Справа в тім, що коли людина відчуває будь-які емоції, їх зазвичай можна виявити за її мімікою. Крім м'язів обличчя, змінюється також тонус і в інших м'язах тіла. Тільки це не дуже помітно збоку. Але спостережлива людина може за ходою, постаттю і за деякими іншими зовнішніми ознаками визначити, в якому настрої знаходиться людина. Навчившись регулювати тонус м'язів, навчившись розслаблюватися, ми отримуємо деяку владу над своїми емоціями. Таким чином, контролюючи напругу своїх м'язів, ми контролюємо свої емоції. Справа в тому, що тонус м'язів напряму пов'язаний із активністю мозку, тому, розслабивши майже усі свої м'язи, ми знижуємо цю активність і надаємо мозку можливість відпочити і відновити свої сили. А відповідний музичний супровід таких наших занять полегшує нам досягти хороших результатів.

Визнання релаксаційних принципів, як достатньо дієвих в загальній системі фізичного виховання, наштовхнуло керівництво Селятинської ЗОШ-інтернат, шкільного психолога, вчителів та вихователів закладу на думку про те, щоб створити колекцію фонограм релаксаційного призначення. Проведена пошукова робота дозволила за один рік зібрати колекцію з двадцяти таких медіа дисків. В них зосереджено понад триста різноманітних фонограм. По узгодженню з РМК відділу освіти Путильської РДА під керівництвом заступника директора з виховної роботи Михайла Михайловича Максімова нами зроблені перші кроки по налаштуванню практичного використання зібраних фонограм. Як в індивідуальному порядку, так і класами та іншими цільовими групами учнів.

Ось вони: «Найкращі звуки флори і фауни» і «Вечірня прохолода», «Витончена оркестрова музика» і «Найкращі твори для акордеона», «Вечірні вогні» і «Біля каміну», просто цільові альбоми «Антистрес» та навіть «Сучасна трекерна музика», – все це увійшло до зібраної нами колекції цільового фонду ШЕБ «Дивосвіт» під назвою «Музичні альбоми для релаксації». За рік, що минув, все це вже систематизовано і апробовано, зроблені необхідні висновки, а шкільний психолог Галина Василівна Григоряк надала вихователям свої кваліфіковані обґрунтовані рекомендації щодо методики застосування наявних фонограм. Дітям подобається. -: ))))

Отак сучасні медіа технології поступово приходять і в нашу Селятинську школу-інтернат. Чого й іншим щиро бажаємо – своїм колегам з інших шкіл-інтернатів України. На радість вихованцям. Бо в Україні немає і не може бути «чужих дітей». Наше суспільство і держава ніколи не залишать дітей складної долі без свого піклування. І робитимемо цю делікатну справу на високому методичному рівні і з хорошим матеріальним забезпеченням.


Музичні альбоми
 для релаксації
• В гармонії з природою: «У райскім саду»
• Вечірні вогні. Антон Калугін
• Звуки природи. Вечірня прохолода
• Звуки природи Свіжість водопадів
• Мелодії для релаксації
• Мелодії для релаксації: колекція
• Музика для релаксації
• Музика для релаксації школяра
• Найкращі звуки флори і фауни
• Релакс. Альбом. Vocal Trance Collection
• Релакс. Альбом. Melody trance-best
• Релакс. Антистрес, 2008
• Релакс. Глен Міллер: оркестрова музика
• Релакс. Звуки природи для закоханих
• Релакс. Мішель Легран: найкраще
• Релакс. Музика для релаксації
• Релакс. Музичні паузи при читанні
• Релакс. Найкращі твори для акордеона
• Релакс. Рэй Конніфф: концерт-ритм
• Релакс. Релаксація для школяра
• Релакс. Сучасна трекерна музика
• Релаксація. «Біля каміну»
• Релаксація для глибокого сну
• Хороша музика для релаксації