Захоплюючий світ фотографії

Факт з історії фотографії. Одного разу Фабрицій змішав кухонну сіль з розчином азотнокислого срібла і одержав молочно-білий осад, що чорнів від сонячного світла. Фабриціус досліджував це явище, і у своїй книзі про метали, виданій 1556 року, повідомив, що за допомогою лінзи одержав зображення на поверхні осаду, відомого тепер під назвою хлористого срібла, і що зображення це ставало чорним або сірим залежно від тривалості освітлення його сонячними променями. Це був перший дослід в історії фотографії. Минуло більш як чотири з половиною століття…

Анотація


Фотографія, від грецького φωτός - світло, та γράφω - пишу, – це сукупність різноманітних науково-технічних засобів і технологій, які мають на меті реєстрацію одиничних довготривалих зображень об'єктів за допомогою світла.

Зазвичай процес отримання фотографічного зображення включає в себе отримання дійсного зображення за допомогою оптичної системи на період експозиції і фіксації цього зображення за допомогою світлочутливої системи на фотоплівці. Отримане зображення зазвичай є негативом, з якого потім отримують позитивне зображення при друкуванні світлин (фотографій) за допомогою фотозбільшувача. Як при отриманні негативу, так і при друкуванні фотографій, отримане зображення спочатку латентне і його необхідно закріпити за допомогою проявника.

Загальновідомо, що розвиток фотографії в Україні почався ще в кінці ХІХ століття. А в 30-і роки ХХ століття в Україні вже були створені перші професійні об'єднання фотохудожників. Спочатку в західних землях. Серед активних діячів світлопису того часу виділялися: Ярослав Савка і Юрій Дорош. Ярослав Савка був енергійним пропагандистом української фотографії, співорганізатором першого українського фотографічно-мистецького часопису «Світло й тінь». Юрій Дорош – український фотохудожник, піонер української кінематографії в Галичині, етнограф, краєзнавець, член Українського фотографічного товариства. Він є автором книг по фотографії: «Підручник фотоаматора» та «Побільшення». Із воєнного і повоєнного періоду слід, зокрема, назвати таких українських фотохудожників, як Давидзон Яков Борисович та Халдей Євген Ананійович.

Ми знаємо, що у 1989 році була створена Національна спілка фотохудожників України (НСФХУ), яка стала членом Міжнародної Федерації Фотомистецтва. Нині НСФХУ налічує більше 700 митців. Про творчі здобутки членів Спілки засвідчують їх численні нагороди та відзнаки. У престижних вітчизняних та зарубіжних фотоконкурсах вони вже завоювали понад три тисячі різних нагород. Рекордсменом є заслужений працівник культури України Євген Іванович Комаров (Ялта), що здобув понад 330 міжнародних нагород, серед яких – 40 золотих медалей. Творча діяльність Спілки спрямована на розвиток та популяризацію в світі української фотографії, в тому числі художньої фотографії. З цією метою НСФХУ активно займається організацією та проведенням національних та міжнародних фотоконкурсів, масштабних фотосалонів та виставок, влаштовує навчальні семінари та майстер-класи.

У нас в Селятинській ЗОШ-інтернат фотографію визнають, фотографією захоплюються, фотографії створюють, постійно розвивають набуті здібності і навички у цій царині. Це стосується як вчителів та вихователів, так і учнів-вихованців. Душою фотографічного товариства нашого навчально-виховного закладу є педагог-організатор Гайдеєв Сергій Григорович. За довгі роки в нашій школі накопичилась досить значна кількість цікавих фотографій. Як власного виробництва, так і таких, що зібрані в Мережі. Високо цінує фото літопис Селятинської ЗОШ-інтернат директор закладу Микола Георгійович Хар. Ідея зосередити усі наявні фотографії в одному місці виникла у нас у 2011 році. Таким місцем стала шкільна електронна бібліотека «Дивосвіт». Наш старт у цьому питанні зовсім непоганий: до фонду ШЕБ «Дивосвіт» ми вже долучили більш як сім тисяч різноманітних світлин. Вони зосереджені на двадцяти семи медіа дисках – у вісімнадцяти універсальних колекціях та восьми тематичних колекціях світлин.

Але не лише високе фотомистецтво захоплює нас. У зібраних колекціях світлин ми бачимо чималий потенціал для створення чудових презентацій з усіх навчальних предметів в усіх без виключення класах нашої школи-інтернат. Бо розуміємо, що традиційна шкільна дошка, наша «чорно-біла виручалочка», яка впродовж багатьох десятиліть вірою і правдою слугувала вчителям і учням, поступово відходить у вічність. Класна дошка і плакат були ефективними засобами демонстрації зображень букв і тексту, цифр і формул – усього того, що так чи інакше допомагало учням засвоювати викладений матеріал. Але час рухається вперед; і на заміну їй приходять сучасні мультимедійні технології. У цих технологіях вчитель зможе в максимальній мірі реалізувати свою авторську форму викладання предмету. А накопичені колекції світлин стануть їм у нагоді, вдало доповнюючи їх творчу фантазію.

Останнім часом бурхливий розвиток отримала цифрова фотографія. Це така технологія фотографії, яка використовує замість світлочутливих матеріалів перетворення світла світлочутливою матрицею і отримання цифрового файлу, використовуваного для подальшої обробки і друку. Оскільки обробка отриманих файлів зображення здійснюється на комп'ютері, то цифрова фотографія часто відноситься до області інформаційних технологій. Крім власне цифрового обладнання, в сферу цифрової фотографії виявляються традиційно включені: теле- і відео- камери, деякі факсимільні і копіювальні апарати, і навіть деякі історичні моделі фототехніки. Досягнення в галузі технологій і виробництва оптичних систем дозволяють створювати цифрові фотокамери, які витісняють плівкову фототехніку з більшості сфер застосування. Крім того, створення вбудованих в мобільні телефони і кишенькові комп'ютери цифрових мініатюрних фотоапаратів створило нові сфери застосування фотографії.

Шанувальники цифрової фотографії знають, що основний інструмент для роботи із цифровими фотознімками – персональний комп'ютер разом зі спеціальною програмою. Одна з таких програм – «Фотошоп». Він прийшов на зміну фотохімічній лабораторії і зробив роботу з кольоровими зображеннями простою, зручною і наочною, цікавою і радісною. Відкрити для себе нові можливості, пізнати перші секрети майстерності і долучитися на радість творчості, а потім і підвищити художню виразність і технічну досконалість своїх знімків прагнуть багато учнів-вихованців школи-інтернату. Ми у своїй школі-інтернат вже маємо цифрову фотокамеру – дарунок благодійників. І вже на шляху до майстерності.

Ми розуміємо, що в останні роки фотографія стала доступнішою й більш легкою, ніж колись. Виробники спорядження витончують, запускаючи у виробництво фотокамери, призначення яких – зробити процес фотозйомки якнайлегшим і простішим. Є й фотоплівки, що дозволяють одержати високоякісні результати в будь-якій уявній ситуації. Однак, незважаючи на значний прогрес у техніці, фотографія як і раніше залишається творчим процесом. А це більшою мірою залежить від майстерності й допитливості фотографа. Бо можна мати найдорожче найсучасніше устаткування, але без наявності знань, досвіду й натхнення зусилля можуть зійти нанівець. Такої перспективи не бояться вихованці Селятинської школи-інтернату, бо знайомляться з технікою і мистецтвом фотографії з юних літ.

Давня істина: минулих днів не повернеш. Бо час невблаганний. День, мить, можна лише зафіксувати. Тобто, зробити світлину – світловий відбиток миті нашого життя. Ось там, на фото, і залишиться наш образ разом з іншими об’єктами оточуючого ландшафту. І лише його, відбиток, ми чи хтось інший зможемо колись розглядати. Бо час невблаганний. І минулих років не повернеш… Цінуймо фотографію!


Фотолітопис СелятинськоїЗОШ-інтернат

• Сайт «Селятин» на порталі 1ua.com.ua (2010 рік)
• Сайт «Селятин» на порталі 1ua.com.ua (2011 рік)
• Сайт «Селятин» на порталі 1ua.com.ua (2012 рік)
• Шкільний сайт у 20010 році (65 світлин)
• Шкільний сайт у 20011 році (98 світлин)
• Шкільний сайт у 20012 році (87 світлин)
• Колекція №1 «Будні нашої школи» (343 світлин)
• Колекція №2 «Будні нашої школи» (486 світлин)
• Колекція №3 «Будні нашої школи» (572 світлин)
• Колекція №4 «Будні нашої школи» (295 світлин)
• Колекція №5 «Будні нашої школи» (432 світлин)

Універсальні колекції
світлин з Мережі
• Колекція №1, універсальна (257 світлин)
• Колекція №2, універсальна (145 світлин)
• Колекція №3, універсальна (286 світлин)
• Колекція №4, універсальна (106 світлин)
• Колекція №5, універсальна (197 світлин)
• Колекція №6, універсальна (295 світлин)
• Колекція №7, універсальна (325 світлин)
• Колекція №8, універсальна (175 світлин)
• Колекція №9, універсальна (163 світлин)

Тематичні колекції
світлин з Мережі
• Тематична колекція №1 «Селятин» (577 світлин)
• Тематична колекція №2 «Наша школа» (485 світлин)
• Тематична колекція №3 «Техніка» (495 світлин)
• Тематична колекція №4 «Природа» (125 світлин)
• Тематична колекція №5 «Фентезі» (186 світлин)
• Тематична колекція №6 «Природа» (357 світлин)
• Тематична колекція №7 «Техніка» (268 світлин)
• Тематична колекція №8 «Природа» (279 світлин)
Приватні коле
кції світлин
• Подарункове видання  "RELAX VIDEO by Dima Nicolaevich" (245 світлин) 2DVD